Rozstrzygnięcie konkursu literackiego dla młodzieży „Igrzyska Śmierci”
17 maja 2017
[ Ogłoszenie ] Zmiana godzin otwarcia B. Głównej i Filii nr 2 w dniu 7 czerwca 2017
31 maja 2017
Show all

Spotkanie autorskie z Hanną Pasterny

Spotkanie autorskie z Hanną Pasterny
 
Miejska Biblioteka Publiczna w Knurowie zaprosiła znaną działaczkę i pisarkę – Hannę Pasterny. Spotkanie autorskie miało miejsce w Miejskim Gimnazum nr 3 w Knurowie.

Hanna Pasterny, którą gimnazjaliści mieli okazję poznać podczas dzisiejszego spotkania, to postać doprawdy niezwykła, wręcz „człowiek orkiestra” chciałoby się rzec. Z wykształcenia jest magistrem filologii romańskiej, ukończyła również podyplomowe studia logopedyczne. Prócz francuskiego zna również dobrze język angielski i podstawy hiszpańskiego.Pisze artykuły, głównie do czasopism dla niepełnosprawnych, uczy brajla, w szkołach prowadzi zajęcia oswajające z niepełnosprawnością, a dla pracodawców szkolenia o komunikacji z niepełnosprawnym pracownikiem. Obecnie pracuje jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku.mieszka w Jastrzębiu-Zdroju w województwie śląskim.

Otrzymała rozliczne nagrody i wyróżnienia za wybitne dokonania na rzecz osób niepełnosprawnych, m.in.: wyróżnienie Kapituły Konkursu „Lady D. im. Krystyny Bochenek”, tytuł „Człowiek bez barier” nadany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, „Lodołamacz specjalny”  w woj. śląskim.

Hanna Pasterny jest także autorką trzech książek. W „Jak z białą laską zdobywałam Belgię” opisuje swój czteromiesięczny pobyt w Liège, dokąd wyjechała na Europejski Wolontariat. Pisze o codzienności, ciekawych miejscach, niezwykłym spotkaniu z rodziną pisarki Marii Gevers.
„Tandem w szkocką kratkę” to opowieść o jej pracy i przyjaźni z panią profesor z Glasgow, która zna kilkanaście języków, tworzy wynalazki dla osób niepełnosprawnych, jest Żydówką, weganką i ma zespół Aspergera.
Najnowsza książka pisarki to „Moje podróże w ciemno”. Opisuje w niej swoje podróże po Polsce, Europie i samodzielną wyprawę do USA. Składa się z dziesięciu rozdziałów, m.in. o przygodach w pociągach, hotelowych niespodziankach, zabawnych językowych wpadkach, poruszaniu się z białą laską, tradycjach religijnych w różnych krajach.

Gdy nie pracuje lubi czytać, słuchać muzyki klasycznej i poezji śpiewanej, rozmawiać z przyjaciółmi. Czas wolny spędza aktywnie: jeździ na tandemie, uprawia nordic walking w specjalnej uprzęży do chodzenia w parach i dużo podróżuje.

Dodaj komentarz